• Przedszkolaki z wizytą w bibliotece

    • Z okazji Światowego Dnia Książki z wizytą do szkolnej biblioteki przyszły najmłodsze przedszkolaki z grupy Gołąbki. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda biblioteka i czym różni się od księgarni. Posłuchały też czytanej przez nauczyciela książki pt. „Dźwięki” z serii Leśna Szkoła Puchatka. Maluchy w podzięce zaśpiewały pani bibliotekarce wiosenną piosenkę. Na pamiątkę spotkania każdy otrzymał zakładkę do książki. 

       

       

       

    • Najnowsze czytelnicze wiadomości

    • Z radością informujemy, że mamy finalistki w Ogólnopolskim Konkursie Wielka Liga Czytelników aż w dwóch kategoriach wiekowych. Gratulujemy dziewczynom i trzymamy kciuki. Finał już w maju.

      Na zdjęciu

      I rząd od lewej – Alicja Rokstein, Aurelia Szweda, Kalina Skawińska

      II rząd od lewej- Agnieszka Bartusiak, Magdalena Czarnecka

      I rząd od lewej – Alicja Rokstein, Aurelia Szweda, Kalina Skawińska  II rząd od lewej- Agnieszka Bartusiak, Magdalena Czarnecka

    • Wyniki Czytelniczego Konkursu Międzyszkolnego

    • 21 marca - Światowy Dzień Poezji  "Szczęśliwy naród, który ma poetę i w trudach swoich nie kroczy w milczeniu" Czesław Miłosz

      „Poezja uczy myślenia, piękna, elegancji słowa”.

      Światowy Dzień Poezji obchodzony jest 21 marca. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, a jego celem jest zachęcenie do czytania poezji. Z tej okazji pani bibliotekarka zorganizowała dla uczniów klas trzecich Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Poezja, która nas łączy”.  Wspaniała poezja Jana Brzechwy i Juliana Tuwima połączyła wszystkich trzecioklasistów. Zmagali się w nim uczniowie z 10 tyskich szkół.  A oto wyniki:

      I miejsce: Maja Mozołowska SP 37

      II miejsce: Alicja Rokstein SP 6

                       Lena Huczek SP 21

                       Aleksandra Sapa SP 23

                       Łucja Bartz SP 23

      III miejsce : Natasza Palacz SP 10

                         Izabela Cetnar  SP 10

                         Aniela Krzycka SP 23

                         Antonina Strózik SP 37

                         Lena Pałągiewicz SP 37

      Dziękuję wszystkim za udział, a laureatom gratuluję wiedzy.

       

      • Dzień motyla w bibliotece

      • Na cześć pięknych i pożytecznych owadów dzień 14 marca został ustanowiony Dniem Motyla. Mimo, że nie żyją one długo, są drugim najliczniejszym, zaraz po pszczołach, zapylaczem kwiatów i roślin. Zawdzięczmy im zarówno jedwab, jak i spożywane warzywa i owoce. Z okazji tego nietypowego święta pani bibliotekarka zorganizowała w Mediatece czytelnicze zajęcia dla dzieci. Była historyjka o „Bardzo głodnej gąsienicy”, prezentacja dotycząca tych owadów oraz zadanie z kodowania, z którym uczestnicy bardzo dobrze sobie poradzili.

        Pani bibliotekarka prezentuje i czyta książkę "Bardzo głodna gąsienica"

        Dzieci układają fiszki z obrazkami i nazwami motyli

        Jesteśmy z siebie dumni- zadanie z kodowania wykonane bezbłędnie

         

    • Walentynkowy konkurs czytelniczy

    • Nazwa walentynki pochodzi od imienia świętego Walentego.  Jak głosi legenda uwięziony Walenty zakochał się w niewidomej córce strażnika, która odzyskała wzrok pod wpływem miłości. Cesarz dowiedział się o tej sytuacji i rozkazał go zabić. Walenty został stracony 14 lutego 269 roku. Uznano go za świętego i patrona miłości. 

      Z tej okazji pani bibliotekarka zorganizowała dla uczniów  klasy ósmej konkurs czytelniczy. Trzeba było wykazać się wiedzą i dobrać zakochane pary z książek młodzieżowych  i literatury pięknej. Konkurs wygrały uczennice Magdalena Hawlicka i Karolina Swoboda.

      Z lewej Karolina Swoboda, z prawej Magdalena Hawlicka- uczennice klasy 8a

    • Karnawał w Mediatece

    • Uczniowie klas pierwszych poczuli karnawałową atmosferę w Mediatece w Tychach. W czasie zajęć plastyczno- technicznych wykonali wspaniałe maski. Następnie wzięli udział w zabawach ruchowych i tanecznych. Dzięki temu wszystkie pierwszaki pokochały Mediatekę.

      Klasa 1 b

      Klasa 1 a

    • Nowości w bibliotece

    • 5 listopada pani bibliotekarka wybrała się na Targi Książek w Katowicach.  Dzięki różnym akcjom, które odbyły się w bibliotece, zakupiła nowe książki. Są to oczekiwane przez uczniów kolejne tomy ulubionych serii, książki zarówno dla najmłodszych, jak i nastolatków.  W jednej z nich pojawiła się również dedykacja od ilustratora dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

      Zakupy na Tagach Książki w Katowicach.jpg

      Ilustrator książki składa dedykację dla naszych uczniów

       

    • Zajęcia z okazji Dnia Pluszowego Misia

    • W piątek 24 listopada obchodziliśmy to bardzo ważne święto dla najmłodszych „Dzień Pluszowego Misia”. Dzieci poznały historię powstania pluszaków i wysłuchały opowiadania „Puchatek w potrzasku”. Następnie zatańczyły ze swoimi maskotkami do piosenki „Mam pluszowego misia”. Uczniowie wykonali także wiele ciekawych zadań - karty pracy, układanie puzzli, wykonanie pracy plastyczno –technicznej „Miś „z płyty CD czy „Wesoły miś”-  kodowanie na ekranie. Z zainteresowaniem  obejrzały też „starą” bajkę animowaną z serii „Miś Uszatek”. W zajęciach, które przygotowała pani bibliotekarka, oprócz dzieci z klas 1-3 wzięły też udział przedszkolaki.

      Grupa Orliki z misiami

      Klasa 2 b- taniec z misiami

      Klasa 2 b z pluszakami

      Misie z płyty

       

      Przedszkolaki tańczą ze swoimi misiami

      Przedszkolaki układają portrety misiów z puzzli.jpg

      Uczniowie klasy 2b z wykonanymi misiami z płyty CD

    • Wielka Liga Czytelników

    • W tym roku szkolnym po raz pierwszy bierzemy udział w czytelniczym konkursie ogólnopolskim pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Odbywa się on w trzech etapach i w trzech kategoriach wiekowych. Celem konkursu jest propagowanie czytelnictwa i kształtowanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci. Trzymamy kciuki za naszych uczniów!

      Uczniowie klas  2-3  1 rząd od lewej Aleksander Domagała kl. 2a, Jan Maciaszczyk kl. 2a, Lena Pierończyk kl. 2b, Natalia Chwalczyk kl. 2b  2 rząd od lewej Maria Golik kl. 2b, Wiktoria Nowak kl. 2b, Weronika Grabek kl. 2b, Alina Broniszewska kl. 2b  3 rząd od lewej Aurelia Szweda kl. 3a, Alicja Rokstein kl.3a, Jagoda Smyk kl. 3a, Julia Bernaś kl. 3b i Aleksandra Zięba kl. 3b

      Uczniowie klas  2-3

      1 rząd od lewej Aleksander Domagała kl. 2a, Jan Maciaszczyk kl. 2a, Lena Pierończyk kl. 2b, Natalia Chwalczyk kl. 2b

      2 rząd od lewej Maria Golik kl. 2b, Wiktoria Nowak kl. 2b, Weronika Grabek kl. 2b, Alina Broniszewska kl. 2b

      3 rząd od lewej Aurelia Szweda kl. 3a, Alicja Rokstein kl.3a, Jagoda Smyk kl. 3a, Julia Bernaś kl. 3b i Aleksandra Zięba kl. 3b

      Uczniowie klasy 4-6  1 rząd od lewej Oliwia Lis kl. 4a, Hanna Kołakowska kl.4a, Karolina Lewicka kl. 4a,  2 rząd od lewej Maja Maciaszczyk kl. 4a, Ewa Brożek kl.4a, Alicja Piotrowska kl. 4a  3 rząd od lewej Szymon Kochanowski kl. 4b, Lena Smyk kl. 6a

      Uczniowie klasy 4-6

      1 rząd od lewej Oliwia Lis kl. 4a, Hanna Kołakowska kl.4a, Karolina Lewicka kl. 4a,

      2 rząd od lewej Maja Maciaszczyk kl. 4a, Ewa Brożek kl.4a, Alicja Piotrowska kl. 4a

      3 rząd od lewej Szymon Kochanowski kl. 4b, Lena Smyk kl. 6a

      1 rząd od lewej: Agnieszka Bartusiak, Amelia Dzikielewska, Magdalena Czarnecka  2 rząd - Hubert Duka

      Uczniowie klasy 7-8

      1 rząd od lewej: Agnieszka Bartusiak, Amelia Dzikielewska, Magdalena Czarnecka

      2 rząd - Hubert Duka 

       

    • Słynni polscy naukowcy

    • Klasa 3 b uczestniczyła w Mediatece w Tychach w spotkaniu z uczoną Marią Skłodowską- Curie. W czasie zajęć czytelniczych uczniowie mieli sposobność  przeprowadzić wywiad z naszą noblistką. Każdy uczestnik spotkania zadawał pytania dotyczące jej życia prywatnego i działalności naukowej. To było bardzo pouczająca i ciekawa lekcja, która zachęciła dzieci do przeczytania lektury „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie”.

      Zajęcia w mediatece

    • IX Rajd z Książką

    • 4 października odbył się kolejny, już IX Rajd z Książką. Jego celem było propagowanie czytelnictwa, lepsze poznanie zbiorów bibliotek szkolnych, zaznajomienie z obiektami sztuki w mieście oraz umacnianie więzi uczniów z Tychami – Małą Ojczyzną. Tematem  tegorocznego rajdu była „Sztuka w Tychach”. Zadaniem drużyny rajdowej było po pierwsze wybranie z biblioteki szkolnej jednej książki związanej ze sztuką i przygotowanie rekomendacji tej pozycji. Drugie zadanie to wybranie przynajmniej jednego obiektu związanego ze sztuką i zaprezentowanie krótkiej informacji na jego temat. Metę i spotkanie wszystkich grup rajdowych zaplanowano w tyskiej Mediatece. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Julia Lis, Lena Smyk, Hania Sornek i Zosia Stroczyńska – uczennice z klasy 6a. Dziewczyny na rajdowej drodze zobaczyły: Pomnik Powstańców Śląskich, rzeźbę Ryśka Riedla, pomnik Hanny i Kazimierza Wejchertów oraz mural Zofii Nałkowskiej. Pięknie zaprezentowały wiedzę na mecie rajdu i wzięły udział w quizie. Najbardziej fascynujące jednak było spotkanie z pochodzącym z Bierunia rzeźbiarzem Jarosławem Jasińskim. To była prawdziwa lekcja rzeźbienia w glinie na żywo.

      Uczestniczki rajdu wraz z rzeźbiarzem Jarosławem Jasińskim

      Uczennice klasy 6a w czasie prezentacji na mecie rajdu w Mediatece

       

    • Wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej w Tychach

    • 29 września uczniowie klasy 2 b wzięli udział w zajęciach czytelniczych „Rzeczywistość a fikcja w internecie”. Celem spotkania było uświadomienie uczniom mechanizmu powstawania internetowych zasobów informacji oraz pokazanie sposobów sprawdzania ich wiarygodności. Dzieci dowiedziały się, jak sprawdzać czy informacje znalezione w internecie są prawdziwe oraz czym różni się fakt od opinii. To było udane i owocne spotkanie.

    • Pasowanie na czytelnika

    •  

      Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

      który puste życie napełnia światłem,

      a puste serca wzruszeniem.

                             Kornel Makuszyński

       

      Pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej to wyjątkowa uroczystość. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak najmłodsi złożyli uroczyste przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajkowych postaci, z czym poradzili sobie wyśmienicie. Królowa książka i bajkowe postacie, w które wcielili się uczniowie klasy 2b udzieliły najmłodszym rad i wskazówek, jak należy dbać o książki. Mali czytelnicy przyrzekli, że będą je kochać i szanować, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Potem nastąpiło uroczyste pasowanie. W tym wyjątkowym dniu na naszych najmłodszych czekały również małe niespodzianki: dyplom, zakładka i książeczka. Mamy nadzieję, że pełni zapału pierwszoklasiści będą częstymi gośćmi naszej biblioteki. Dzięki temu będą doskonalić umiejętność samodzielnego czytania, a jednocześnie ciekawie i pożytecznie spędzać wolny czas.

      Uczniowie klasy 1b na pasowaniu na czytelnika

      Rozalia Szweda w roli królowej książki

      Teatrzyk kukiełkowy w wykonaniu uczniów klasy 2b

      Wręczenie pamiątkowych dyplomów i książek

      Klasa 1a na pasowaniu zdjęcie grupowe

       

    • Regulamin biblioteki

      1. W bibliotece szkolnej zachowujemy ciszę, nie jemy i nie pijemy napojów.
      2. Jednorazowo można wypożyczyć na okres dwóch tygodni dwie książki, w tym jedną lekturę. W uzasadnionych wypadkach nauczyciel bibliotekarz może przedłużyć termin zwrotu wypożyczonej książki.
      3. Książek wypożyczonych w bibliotece nie należy pożyczać innym osobom.
      4. Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem, drobne uszkodzenia należy naprawić. Zauważone uszkodzenia należy niezwłocznie zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.
      5. Czytelnik, który zniszczył lub zgubił książkę, musi odkupić taką samą lub wskazaną przez bibliotekarza.
      6. Wszystkie wypożyczone książki muszą zostać zwrócone do biblioteki pod koniec roku szkolnego. Jeśli czytelnik opuszcza szkołę, musi zwrócić wszystkie wypożyczone książki.
      7. Książki, wykorzystywane w czytelni, podaje nauczyciel bibliotekarz. Z czytelni korzystamy przed lekcjami i po lekcjach. Uczeń korzystający z czytelni wpisuje się do zeszytu odwiedzin.
      8. Uczniowie biorący systematyczny udział w pracach biblioteki otrzymują pochwałę na koniec każdego półrocza.
      9. Uczniom osiągającym wysokie wyniki w czytelnictwie mogą być przyznane dyplomy i nagrody na koniec każdego półrocza.
      10. W stosunku do czytelników, którzy nie przestrzegają regulaminu, mogą być zastosowane kary: okresowe wstrzymanie wypożyczeń.